[Show all top banners]

Sweesher
Replies to this thread:

More by Sweesher
What people are reading
Subscribers
:: Subscribe
Back to: Kurakani General Discussion Refresh page to view new replies
 how much money do you spend on food monthly?

[Please view other pages to see the rest of the postings. Total posts: 24]
PAGE: <<  1 2  
[VIEWED 7385 TIMES]
SAVE! for ease of future access.
The postings in this thread span 2 pages, go to PAGE 1.

This page is only showing last 20 replies
Posted on 11-14-15 7:47 PM     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     0       ?        
 

I found out that I was eating a lot and spending 900-1000 a month for food monthly. Is it too much? Will I save money if i cook and eat at home?
 
The postings in this thread span 2 pages, go to PAGE 1.

This page is only showing last 20 replies
Posted on 11-15-15 9:37 AM     [Snapshot: 352]     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     0       ?        
 

It won't be too much if you had big bank and salaries
 
Posted on 11-15-15 10:30 AM     [Snapshot: 405]     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     0       ?        
 

damn, thats way too much. If you start cooking at home, it will save you money plus you will have a healthier food than outside.
 
Posted on 11-15-15 7:00 PM     [Snapshot: 598]     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     0       ?        
 

Even grocery shopping in walmart costs 100-200 a week, ain't that right? Everything is expensive nowadays like fruits costs a lot. How about the hassle of cooking, cleaning, waste of gas money and time, I don't know what to do.
 
Posted on 11-15-15 7:09 PM     [Snapshot: 614]     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     0       ?        
 

do you need that much food...or you go expensive places...not clear
 
Posted on 11-15-15 7:14 PM     [Snapshot: 618]     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     0       ?        
 

Usually I eat breakfast that consists of 2 strips of bacon, 2 slice of bread, 2 eggs, oatmeal with blueberry and banana and a coffee, then i go to work and for lunch I order chinese or mexican or itlaian or sometimes indian which costs me from 10-20, then i share grocery with my roommate which comes out to be 250-300 for rice, lentils and meat a month. For the breakfast I buy it separately from Fiesta like every 2 days 10-20 bucks. Even the drinking water separately.
 
Posted on 11-15-15 8:12 PM     [Snapshot: 689]     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     0       ?        
 

brkfast: 2 days * 15 = 150-300
lunch: 22 days*10-20 = 220-440
groc:250-300

range: 620- 1040 .... same here man, no worries
 
Posted on 11-15-15 8:27 PM     [Snapshot: 714]     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     0       ?        
 

same here:
brkfast: 5-7
Lunch:10-15
Dinner: 15-20
total: 30-40 on average
Easy 1K a month.
 
Posted on 11-15-15 10:15 PM     [Snapshot: 805]     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     0       ?        
 

all should take care of eating ...,
Good food, better life .... i do 2 glass of wine/or scotch everyday.... :)
 
Posted on 11-16-15 4:26 AM     [Snapshot: 891]     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     0       ?        
 

Health is wealth so eat in home beacon and egg plus little vegetables won't cost you more than 150 dollar a week for breakfast.
 
collegefootballrocks
Posted on 11-16-15 8:42 AM     [Snapshot: 943]     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     0       ?        
 

900 to 1000 is reasonable. I do eat mostly at home and go out sometimes. Still, I spend around 800 per month. Now, you will be saving all those hassles of cooking, cleaning etc PLUS lot of savings on utilities. So, I think you are good...
 
Posted on 11-16-15 11:17 PM     [Snapshot: 1088]     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     0       ?        
 

Let me calculate whole grocery cost/month.

Breakfast:
60 eggs/month = 5 dozen brown eggs = 5 x $3.00 = $15.00
Beacon 60 slice = 10 Lb = $ 50.00
Banana = 30 units = 0.50 x 30 = $ 15.00
Blueberry = $1/day = $ 30.00
Milk 8 gallon/month = $ 32.00
Oatmeal = $ 15/month
Coffee 4 pack a month = $ 40.00
Total break fast = $ 197.00

Lunch:
$ 9.00/day (most buffet lunch menu cost same)= 20 days work x 9 = 180.00

Dinner:
Basmati Rice $1/lb/day = $30.00
Vegetable $1/day = $ 30.00
Meat 1/2 Lb / day = 30 x $ 2.00 = $60.00
Spices $ 30/month
Total cost = $(197+180+30+30+60+30) = $ 520.00 approx

There is trade off. If you eat at home, you don't eat lunch outside and vice versa.

$900.00 food cost/month is quite high, unless you eat steak, seafood, pizza, gyro, fast food regularly.

Note: This is not my monthly plan.

Utilities is part of rent.






 
Posted on 11-17-15 12:04 AM     [Snapshot: 1112]     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     0       ?        
 

dindukhi your calculation is wrong
Blubbery costs 5 dollars per box in my area and it lasts only 2 or 3 days so lets put daily value 1.75 not $1
eggs cost 4.99 per dozen in my area and it lasts just 6 days, so I l put $30 a month not $15
oatmeal costs 5-6 bucks and it lasts a week so total should be 20 a month
you forgot the bread that lasts a week, you forgot the almond butter or peanut butter that goes with bread

The place where i live lunch buffet is 12.99 or something, but you can't eat same damn food everyday, so sometimes order sandwich, pizza, quesidillas, philly melt, pasta etc. Further i don't eat those cheap junk foods from macdonalds, taco bell, jack in the box etc. I prefer mom and pop restaurants or mostly Denny's or Papasitos or TacoCabana or Papa's bbq etc.

About the dinner like rice and dal and meat, i barley eat one meal in 2 days but my roommates they eat 2 meals a day, I can't say anything about it. They take cooked food to work too, but i don't.

Further add snacks like almonds, cashews, oranges, apples, grab a taco or gordittas from taco stands later at night
Last edited: 17-Nov-15 12:14 AM
Last edited: 17-Nov-15 12:16 AM

 
Posted on 11-17-15 12:23 AM     [Snapshot: 1135]     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     0       ?        
 

Lau aba hamro ximeki bhaiya haru jastai chapati banaunu paryo paisa bachauna ko lagi, j/k.
 
Posted on 11-17-15 10:49 PM     [Snapshot: 1313]     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     0       ?        
 

Pahila pahila mero teti kharcha garera daina thio 3 times bhat dal tarkari bihana othio bhat diho so bhat sutne bela bhat aajkal chai huncha chamal good quality is 15 dollar btw for 8 kilo
 
Posted on 11-18-15 9:30 AM     [Snapshot: 1385]     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     0       ?        
 


Dozen eggs (cage free): 1.89X3=$6
Gallon of milk: 1.78X5= $9
Chicken: 1.99/lb, (2.99 if you buy organic on Tuesdays from a particular store)X10 =20
Oikos yogurt: $13 for a sixteen pack of Oikos yogurt.X 3 = 39
Oatmeal: Costs 3.69 for this big jar, lasts a whole month (From Walmart)x1 =3.69
Protein Bars: $22 for a 30 pack from SamsX2 =44
Protein Shake: $50 for the whole month. = 50
Pasta/Momo/Chicken Fried Rice for Lunch: $2 if prepared X 15=30
Almonds/Brazil Nuts/Cashews =35

Eat out: 15 Meals X10 (on average) = 150
Other (Rice, Vegetables, Juice, Bread) 100

Approx 500 a month. But I live in the Midwest so its cheaper.




 
Posted on 11-18-15 10:11 PM     [Snapshot: 1536]     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     0       ?        
 

ohh I forgot to add proteins like whey protein, fish oil, casein, vitamins, C4 etc for my workouts. Usually 100 bucks a month.
 
Posted on 11-19-15 10:41 PM     [Snapshot: 1685]     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     0       ?        
 

Hakim Saab's calculation is reasonable.
 
Posted on 11-19-15 10:58 PM     [Snapshot: 1699]     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     0       ?        
 

off course midwest is cheaper
 
Posted on 11-20-15 8:21 AM     [Snapshot: 1766]     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     1       ?         Liked by
 

कही सेतोकेटोले फेरी न्वाराण गरे यो धागो बुनेको त हैन ? I questioned the motto of this thread?
Someone was talking , gee I am paying too much for my car insurance how much you guys pay for insurance, drive regular car like Camry or Accord and live in Suburb area ( Mercedes owner have to pay more).
Same applies to your groceries shopping , each store charges differently for the same product. If you go to Whole Food you may be eating ORGANIC / Natural food and paying 3 times. On the top WHAT you eat and HOW you eat. A blueberry cost 5 per box and you are not eating a box a day? If you are then I will suggest to change your eating habit.

Bottom line is you can afford to pay that much and paying for it, you are blending Capitalism and  fitting right very well. अन्त्यमा : खान पिनको कुरा गरी हाल्यौ अनी यती खर्च गर्छु भनी चिट्ठा ( खर्च्को लेजर ) पनि प्रस्तुत गरौ : जसरी खान पिनको सुची तयार गर्यौ मेरो दिमागमा  उब्जिए को कुरा  कही नपाउनेले केरा पायो बोक्रै सित खायो गर्या हो कि ?   क्यालोरी पनि हिसाब किताब गर्दै जाउ: फेरी कसरी पेट घटाउने भनी आर्को धागो चाडै कोरौला ! 


Last edited: 21-Nov-15 08:34 AM

 
Posted on 11-20-15 8:52 PM     [Snapshot: 1891]     Reply [Subscribe]
Login in to Rate this Post:     0       ?        
 

I am not showing off, I was just surprised at the end of the month
 



PAGE: <<  1 2  
Please Log in! to be able to reply! If you don't have a login, please register here.

YOU CAN ALSO



IN ORDER TO POST!




Within last 7 days
Recommended Popular Threads Controvertial Threads
TPS FEDERAL NOTICE
Returning to Nepal
Wedding Costs in Nepal ? Party, Band Baaja !!!!???
TPS EAD rejected: Help
Process for Visa
Portrait for a Cause - Nepal Earthquake Fundraiser
काटीयो
गुन्द्रुक को झोलाँ.......
आमा को माया 💕
800 BCE ko Kirat Rajya
NOTE: The opinions here represent the opinions of the individual posters, and not of Sajha.com. It is not possible for sajha.com to monitor all the postings, since sajha.com merely seeks to provide a cyber location for discussing ideas and concerns related to Nepal and the Nepalis. Please send an email to admin@sajha.com using a valid email address if you want any posting to be considered for deletion. Your request will be handled on a one to one basis. Sajha.com is a service please don't abuse it. - Thanks.

Sajha.com Privacy Policy

Like us in Facebook!

↑ Back to Top
free counters